Foliowanie szyb – sposób na zwiększenie prywatności

Prywatność jest ważna zarówno w pracy, jak i podczas odpoczynku, a pierwszym krokiem do jej zapewnienia może być proste zasłonięcie szyby folią. Dobierając odpowiednią powłokę, nie trzeba zakrywać widoku na świat zewnętrzny, ani ograniczać dostępu do światła znajdującym się w pomieszczeniu osobom czy roślinom. Dzięki temu okleiny mogą być ciekawą i atrakcyjną cenowo alternatywą dla rolet, żaluzji czy zasłon.

Oklejanie szyb folią lustrzaną

Odbijająca światło folia z powodzeniem zastąpi klasyczne lustro i sprawdzi się zarówno we wnętrzu, jak i na oknach zewnętrznych. Refleksyjne właściwości okleiny są zasługą cienkiej warstwy metalu, którą zawarto w powłoce. Warto zaznaczyć, że folia lustrzana jest nie tylko taflą, w której można się przejrzeć – działa także jak weneckie lustro, dzięki czemu zapewnia prywatność, dając też wgląd we wszystko, co znajduje się po drugiej stronie. Planując oklejanie szyb powłoką lustrzaną, należy pamiętać, aby schowane za nią pomieszczenie było słabiej oświetlone, niż przestrzeń, na którą patrzy się przez okleinę – w przeciwnym wypadku zadziała ona odwrotnie.

Foliowanie szyb mleczną okleiną

Dyskrecję mogą zapewniać także mleczne powłoki, które obustronnie przepuszczają około połowy docierającego do nich światła. Folie matowe sprawiają też wrażenie, że szyba jest oszroniona, dzięki czemu prezentują dodatkowy walor dekoracyjny. Foliowanie szyb okleiną mleczną jest często wybierane przez właścicieli sklepów, gabinetów lekarskich lub biur, ale sprawdza się także na balkonowych balustradach czy szybach w ubikacji i łazience. 

Wzorzysta folia dekoracyjna

Folii mlecznej nie trzeba naklejać na całą szybę – na różnej wysokości można nałożyć kilka pasów o różnej grubości. Brakujące części powłoki mogą również tworzyć fantastyczne wzory w postaci figur geometrycznych, miejskiej panoramy lub motywu florystycznego. Folia dekoracyjna służy też jako reklama, ponieważ wystarczy wyciąć w niej logo firmy, a następnie umieścić w dobrze widocznym miejscu. Ozdobna powłoka jest także często naklejana na biurowe ścianki działowe czy szyby wewnątrz restauracji – wycięte motywy nawiązują do charakteru prowadzonej działalności, jednocześnie zwiększając estetykę obiektu.

Warto wspomnieć o tym, że szyby pokryte okleinami – takimi jak folie lustrzane, mleczne czy dekoracyjne – są dodatkowo zabezpieczone przed rozsypaniem się. W momencie uderzenia przyklejone do powłoki fragmenty szkła nie rozpryskują się, co skutecznie chroni przed zranieniem osoby znajdujące się blisko. Aby jednak skutecznie zniwelować szansę celowego zniszczenia szyby, dobrze jest pomyśleć nad folią antywłamaniową – ma nawet kilkukrotnie większą grubość.