Jakimi foliami warto oklejać szyby w szkole?

Aby szkoła była miejscem bezpiecznym dla nauki, rozwoju fizycznego i zabawy, niezbędne jest odpowiednie przystosowanie budynku. Klejone na szybach folie nie tylko chronią dobytek przed zrywami dziecięcej energii, ale także zabezpieczają go przed kradzieżą czy aktami wandalizmu – to alternatywa dla krat, rolet czy zbrojonego szkła. Każda powłoka wykonana jest z wytrzymałego polimeru, jednak poszczególne okleiny różnią się rodzajem materiału i jego grubością. Stosując właściwe folie we właściwych miejscach, można zabezpieczyć całą szkołę w najbardziej efektywny sposób. 

Oklejanie szyb folią antygraffiti

Folia antygraffiti przydaje się, zwłaszcza jeśli ściany szkoły są często nawiedzane przez wandali z markerami czy sprayem w puszce. Dzięki cienkiej powłoce można szybko przywrócić wysoką estetykę elewacji po każdym akcie wandalizmu – wystarczy lekko przetrzeć poliestrową okleinę, a okno znów będzie przejrzyste. Należy zaznaczyć, że oklejanie szyb folią antygraffiti pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, ponieważ zamalowanie niepokrytego powłoką szkła musiałoby wiązać się z jego długotrwałym szorowaniem.

Wytrzymałe folie antywłamaniowe 

We współczesnych szkołach zgromadzony jest drogi sprzęt elektroniczny, który warto chronić za pomocą szyb wzmocnionych okleiną z poliwinylobutaralu. Oklejone szkło nie rozpryskuje się w przypadku zbicia, dalej będąc zaporą przed złodziejami chcącymi wedrzeć się do placówki. Folie antywłamaniowe oferowane są w wersjach o klasie grubości od P1 do P8 – każda następna jest wytrzymalsza od poprzedniej. Nawet kilkukrotny rzut cegłą w szybę oklejoną powłoką PVB nie przynosi skutku, dlatego to dobra inwestycja mająca na celu ochronę sal wyposażonych w komputery, a nawet zabezpieczenie całego parteru.

Folie bezpieczne – zabezpieczenie przed lecącą piłką

Szyby na wyższych piętrach szkoły są mniej narażone na wybicie przez włamywacza, ale grozi im przypadkowe uderzenie przez lecącą od strony boiska piłkę. Ze względu na niższą siłę uderzenia folie bezpieczne są cieńsze od antywłamaniowych, jednak tak samo jak one służą do zabezpieczenia szkła przed rozsypaniem się. Warto wspomnieć o tym, że powłoka ochronna zwiększa też bezpieczeństwo uczniów – jeśli podczas zabawy dziecko rozbije szybę, sklejone odłamki pozostaną na miejscu, nie przecinając skóry.

W szkole przydadzą się również folie przeciwsłoneczne, które chronią przed promieniowaniem cieplnym, dzięki czemu w nasłonecznionych pomieszczeniach jest chłodniej. To skuteczny sposób, aby zaoszczędzić na klimatyzacji oraz podnieść komfort nauki, zwłaszcza tuż przed wakacjami i we wrześniu. Folia przeciwsłoneczna stanowi również zabezpieczenie przed falami UV, które są szkodliwe dla zdrowia uczniów i nauczycieli, a także dla szkolnego wystroju – zasłonięte przed promieniowaniem dekoracje blakną wolniej.