Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem?

Bezpieczeństwo. Słowo tak ogólne, że czasami możemy się zastanawiać, czy nasza rodzina lub my sami na pewno jesteśmy bezpieczni. W samym okresie od stycznia do marca 2023 roku, jak informuje Komenda Stołeczna Policji, wszczęto ponad 1000 postępowań dotyczących kradzieży z włamaniem, z czego około 60% miało miejsce w Warszawie. A to dopiero początek roku. Wbrew pozorom do przestępstw dochodzi także z winy pokrzywdzonych — może to być bardzo brutalne, ale prawdziwe stwierdzenie.

Profilaktyczne środki bezpieczeństwa — folia antywłamaniowa

Wielu mieszkańców Warszawy, ale też innych miast, nie dba o to, by w ich własnym domu było bezpiecznie. Zazwyczaj niestety dociera to do nich już po samym zdarzeniu. Lepiej jednak, by miało to miejsce późno niż wcale.

W jednym ze swoich artykułów KSP wskazuje, że do włamania najczęściej dochodzi poprzez okno. To niewątpliwie wrażliwy punkt naszego domu. Pomijając już fakt, że bardzo często zapominamy je zamknąć, to jest to element szklany, a więc niezwykle podatny na stłuczenia. Oczywiście najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie okien o wysokiej klasie ochronnej — szczególnie tych antywłamaniowych. To jednak dość duży wydatek i nie każdego stać, by we własnym domu takie okna montować. Na szczęście powstała tańsza alternatywa: folia antywłamaniowa.

Folie antywłamaniowe w dużym stopniu zmniejszają ryzyko wdarcia się złodzieja do środka. Ich zamontowanie nie jest zbyt dużym wydatkiem, a w wielu przypadkach pomogą nie tylko przeciwdziałać kradzieży, ale też zranieniom na skutek innych wydarzeń.

Czym są folie antywłamaniowe?

Folia antywłamaniowa — ogólne informacje

Wielowarstwowa folia antywłamaniowa wykonana została z bardzo cienkiego poliestru. Naklejana jest ona bezpośrednio na szybę od wewnętrznej strony. Zastosowany w niej materiał jest odpowiednio wytrzymały na zarysowania, trudnopalny i kwasoodporny. Skuteczność folii zależy od wybranej klasy ochrony. Wyróżniamy trzy takie klasy — P0, P1 oraz P2. Im wyższa cyfra, tym folia jest grubsza, a co za tym idzie, trwalsza.

Folia antywłamaniowa — jak działa?

Podstawowym założeniem folii antywłamaniowej jest, aby w momencie stłuczenia szyby zachować wszystkie jej fragmenty na swoim miejscu. W praktyce oznacza to, że gdy włamywacz rozbije szybę, wciąż nie będzie mógł przedostać się do środka. Wymagane będą kolejne działania, mające na celu zniszczenie folii, co jest czasochłonne i naraża złodzieja na zdemaskowanie. Często po wykryciu folii w oknie włamywacze odpuszczają.

Folia antywłamaniowa zatrzymuje odłamki szkła także w momencie wybuchu czy jej rozbicia za pomocą cegły, kamienia lub innych przedmiotów. Dzięki zmniejszonemu ryzyku rozpryśnięcia się odłamków szkła po pomieszczeniu, zarówno my, jak i nasza rodzina, jesteśmy bezpieczniejsi.

Kto szczególnie powinien zamontować folię antywłamaniową?

Biorąc pod uwagę powyższe, oklejanie szyb folią antywłamaniową jest szczególnie przydatne w konkretnych sytuacjach. Zalecamy jej montaż między innymi gdy:

  • mieszkanie znajduje się na parterze. Takie mieszkania w znacznym stopniu narażone są na zagrożenia. Przechodnie, często pijani chuligani, z premedytacją mogą wybić okno, co stwarza ogromne zagrożenie dla rodziny,
  • mieszkamy nieopodal placu zabaw, szkoły, boisk. W takich miejscach istnieje wysokie ryzyko, że ktoś przypadkiem (lub specjalnie) rozbije okno piłką bądź kamieniem,
  • prowadzimy własny sklep albo lokal. Niekiedy nieuczciwa konkurencja, niezadowoleni klienci lub zwyczajni łobuzi będą chcieli zniszczyć ekspozycję.

Są to zaledwie trzy przykłady, ale bądźmy szczerzy — każdy, kto nie posiada okna antywłamaniowego, powinien zdecydować się na foliowanie szyb. To naprawdę nieduży wydatek w perspektywie zagrożenia czyhającego na własną rodzinę.

Jeśli zastanawiasz się nad dodatkowym zabezpieczeniem swojego domu lub mieszkania, postaw na folie antywłamaniowe. Masz wątpliwości, czy to dobre rozwiązanie? Obserwuj naszego bloga, a dowiesz się, ile jest powodów ku temu, żeby zainwestować w ten niedrogi, choć sprawdzony kawałek materiału.