Zalety folii przeciwsłonecznych w biurze

Zalety folii przeciwsłonecznych w biurze

Czy wiedziałeś, że w przypadku przekroczenia w biurze temperatury 30℃ na pracodawcę nakładane są dodatkowe obowiązki, jak chociażby zapewnienie pracownikom bezpłatnych, zimnych napojów? Tegoroczne, zbliżające się upały, mogą więc sporo namieszać w niejednym przedsiębiorstwie. Ale czy to oznacza, że powinniśmy odcinać się od dopływu światła dziennego? Bynajmniej! Kolejne przepisy mówią o konieczności zapewnienia odpowiedniego oświetlenia, choć nie to jest problemem. Ludzki organizm wręcz powinien mieć dostęp do słońca i widoku natury zza okna. Czy istnieje zatem złoty środek na jednoczesną ochronę przed upałami oraz brak ograniczeń widoku? Naszym zdaniem — TAK. I o tym dzisiejszy artykuł.

Folia przeciwsłoneczna — wygodne rozwiązanie do biura

W czerwcu w Krakowie temperatura ma sięgnąć nawet 28℃, a to dopiero wstępne zapowiedzi. Odczuwalna może być dodatkowo o kilka stopni wyższa. Oznacza to, że nie tylko na zewnątrz będzie gorąco, ale w samym biurze stworzy się wręcz sauna. Mamy jednak rozwiązanie: folie przeciwsłoneczne.

Czym jest folia przeciwsłoneczna?

Folia przeciwsłoneczna jest bardzo cienką powłoką wykonaną z poliestru. Nakleja się ją na szybę, najczęściej od wewnętrznej strony (choć zdarza się, że niekiedy foliowanie szyb odbywa się od strony zewnętrznej). Jej materiał ma na celu odbicie promieni słonecznych, a tym samym zredukowanie energii dostającej się do wnętrza budynku. W efekcie folia jest w stanie ograniczyć nawet ponad 80% ciepła dostającego się do biura, nie zmniejszając przy tym ilości napływającego światła dziennego. To drugie szczególnie zależy jednak od rodzaju folii, na którą się zdecydujemy.

Jakie są rodzaje folii przeciwsłonecznej?

Wyróżnić możemy trzy główne rodzaje folii przeciwsłonecznej:

  • folię lustrzaną (tzw. lustro weneckie),
  • folię przyciemniającą,
  • folię spektralno-selektywną.

Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, działa na zasadzie lustra od zewnątrz. Odbijające się światło tworzy na szybie powierzchnię, która uniemożliwia osobom trzecim zobaczenie tego, co dzieje się w środku. Jest to dodatkowy atut tej folii, którą szczególnie polecamy zamontować w przypadku biur na parterze. Folie lustrzane redukują ilość wpadającego światła, ale zapewniają przy tym optymalne obniżenie przepuszczanej energii cieplnej.

Druga z wymienionych, czyli folia przyciemniająca, jest nieco mniej skuteczna od swojej poprzedniczki, ale ma za to wiele innych zalet. Jej zadaniem, podobnie jak tej wcześniejszej, jest odbijanie promieni słońca. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że folia przyciemniająca zachowuje transparentność szyb, a więc osoby z zewnątrz mogą dostrzec to, co dzieje się w środku, ale za to do wnętrza dostaje się więcej światła.

Trzecia to technologiczny przełom. Folia spektralno-selektywna to obecnie najchętniej wybierane rozwiązanie do biura. Jest ona nieco inaczej wykonana niż poprzednie folie, gdyż jest to bezbarwny filtr światła UV. Dzięki temu skutecznie ogranicza ona dostawanie się energii cieplnej do wnętrza, nie blokując przy tym dopływu światła. Folia z obu stron jest jasna, a więc sprawdzi się w przypadku biur, w których nie chcemy zaciemniać wnętrza. Będzie przydatna nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy najbardziej zależy nam na świetle dziennym.

Podsumowując — dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną?

Biura, szczególnie wieżowce, potrafią przechwytywać naprawdę sporą ilość promieniowania słonecznego, czyli m.in. energii cieplnej. Oklejanie szyb folią przeciwsłoneczną poprawi nie tylko komfort termiczny pracowników, wpływając na ich wyższą wydajność, ale też okaże się niezbędne w przypadku np. sal konferencyjnych. Światło słoneczne padające na ekrany telewizorów, monitorów lub laptopów ograniczy widoczność i znacznie utrudni pracę całemu zespołowi. Wbrew pozorom zmniejszenie promieniowania, które przebijające się przez szybę może być szkodliwe, korzystnie wpłynie także na nasze zdrowie.

Jeżeli jesteś pracodawcą, koniecznie zainwestuj w folie przeciwsłoneczne jeszcze przed nadejściem upałów. Wybierz rozsądnie, gdyż raz zamontowana raczej nie jest już ściągana. Z kolei jeśli jesteś pracownikiem, zasugeruj swojemu szefowi takie rozwiązanie. Jest ono niedrogie, a przez lata zapewni Waszemu zespołowi lepsze warunki pracy.